Jeg er vild med asparges. De kan tilberedes på så mange måder. Her er en hurtig salat med grønne og hvide asparges. Her er et godt tip til at opbevare asparges, så de holder sig friske og sprøde:
Klip elastikkerne af asparges bundterne. Sæt dem i vand som var det blomster i en vase. Sæt dem koldt og mørkt til de skal bruges. På den måde forbliver aspargeserne saftige, sprøde og friske!
God fornøjelse!
Asparges med urtemayonnaise
Ingredienser
- 1 dl mayonnaise
- 1 lille bundt basilikum
- 1 lille bundt estragon
- 1 spsk estragoneddike
- 50 gr mandler
- 1 bundt hvide asparges
- 1 bundt grønne asparges
- 50 friskhøvlet parmesan
- 2 kviste bredbladet persille
Sådan gør du
- Blend krydderurterne sammen med mayonnaisen. Smag til med estragoneddike.
- Rist mandlerne i 5-6 minutter på en tør pande. Afkøl mandlerne og hak dem groft.
- Bræk enderne af aspargeserne og skyl dem. Damp først de hvide asparges i 5-6 minutter før de grønne aspargeser kommes i gryde. Damp i 3-4 minutter. Hæld vandet fra aspargerserne. På et stort fladt fad fordeles hvide og grønne asparges. Drys hakkede mandler udover. Læg skefulde af krydderurte mayonnaise rundt omkring. Pynt med høvlet parmesan og hele persille blade.
Copyright: Marie Melchior 2017 - mariemelchior.dk











Blog