
Nu er det efterårsferie lige om lidt…… Land og by bliver flittigt besøgt. Kagelysten melder sig helt sikkert en af dagene. Her er opskrift på en helt klassisk æbletærte! Så kom ud og pluk af æbletræerne der bugner lige nu af æbler. Lav en ekstra portion af tærtedej og opbevar den på køl – den kan holde sig i en uge. Et andet godt tip er at komme udrullet tærtedej i en tærteform og smide den i fryseren. Så er der lynhurtigt hjemmebagt tærte på vej til en spontan lejlighed.
Klassisk æbletærte
Ingredienser
- Tærtedej:
- 125 g smør
- 100 g sukker
- 1 nip salt
- 250 g hvedemel
- 2 æggeblommer
- 2 spsk koldt vand
- Æblefyld:
- 3-4 æbler
- 5 spsk perlesukker
- 1 citron
- 2 spsk abrikosmarmelade
Sådan gør du
- Tærtedej:
- Ælt smør, sukker og salt sammen i en foodprocessor. Pisk mel og æggeblommer i. Når blandingen er rørt sammen og ligner en grov rasp, så tilsæt koldt vandt og pisk dejen hurtigt sammen til en stor kugle. Læg dejen i en skål, og sæt den i køleskabet i 30 minutter. Tænd ovnen på 200 gr. Rul dejen ud til en stor cirkel med en kagerulle på et meldrysset bord. Læg dejcirklen i en smurt tærteform, så den dækker bund og sider.
- Æblefyld:
- Skyl æblerne og skær dem i tynde både. Fordel æblebådene på tærtebunden. Riv citronskal udover kagen. Strø sukker over æblerne.
- Bag tærten i ovnen i 15-20 minutter, til den er gylden. Smelt abrikosmarmelade i en gryde. Pensl overfladen med abrikosmarmeladen - det giver tærten et blankt og smukt look!
- Server tærten lun eller afkølet gerne med koldt flødeskum, is eller cremefraiche
Copyright: Marie Melchior 2017 - mariemelchior.dk










Blog