Kokossmåkager

For mange år siden i Irma kunne man købe nogle småkager med kokos og korender. De var bare de bedste. Jeg kan overhovedet ikke huske hvad de hed. Jeg stiftede bekendtskab med disse geniale småkager hjemme hos min veninde…..altså vi er langt tilbage…helt tilbage hvor man boede hjemme! Hos hende stod der altid et patentglas på køkkenbordet med disse yndlinge… Har prøvet at bage dem, men desværre slår de ikke Irma’s….
Hmmm…
Måske kender du til småkagerne og har en genial opskrift…jeg er lutter af øre og øjne!
Kokossmåkager med korender
Tid: 25 minutter. Hviletid på køl, dej: 1 time. Antal: Ca. 100 styk

180 g smør
200 g hvedemel
100 g kokosmel
2 spsk korender
60 g flormelis

Skær smørret i tern. Smuldr det i melet, til det ligner grov rasp. Bland kokosmel, korender og flormelis i, og saml dejen hurtigt uden at ælte for meget. Tril dej til 2 lange pølser, pak dem i husholdningsfilm, og læg dem i køleskabet i mindst 1 time.
Tænd ovnen på 200q. Læg bagepapir på en bageplade. Skær tynde skiver af småkagedejen, og læg dem på bagepladen.
Bag småkagerne i ovnen i 5 minutter. Lad dem afkøle på en bagerist, før du lægger dem i en lufttæt kagedåse.

Tips: Læg ikke småkager, som indeholder kokos, i samme kagedåse som andre småkager. Kokosmelet kan få de andre småkager til at blive bløde.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.